Wieszczba Völvy

Każdy, kto interesuje się nordyckimi mitami wie, że Völuspá to pierwszy i chyba najbardziej znany poemat Eddy Poetyckiej. Opowiada historię stworzenia świata i jego zbliżającego się końca. Narratorką czy też profetynią, zdającą relację Odinnowi, jest völva, czyli wieszczka. Wieszczba jest jednym z podstawowych źródeł wiedzy na temat mitologii nordyckiej.

Poemat zachował się w manuskryptach Codex Regius (ok. 1270 r), Hausbók (ok 1334 r.) i rozproszonych strofach w Eddzie Snorriego (ok. 1220 r.). Strofy te oczywiście nie zawsze brzmią identycznie, a liczba strof w poszczególnych manuskryptach nie jest jednakowa.

Amerykański biznesmen, wydawca i autor wielu publikacji z różnych dziedzin, Henry Adams Bellows (1885-1939) uważa, że poemat pochodzi z X w. i został ułożony przez wyznawcę religii pogańskiej, mający sporą wiedzę na temat rozprzestrzeniającego się szybko chrześcijaństwa.

Poemat zaczyna się od tego, że wieszczka uprasza synów Heimdalla (czyli istoty ludzkie) o ciszę i zwraca się do Odinna czy zechce wysłuchać recytacji na temat prastarych dziejów. Dziejów narodzin olbrzymów (jötunnów). Następnie opowiada mit stworzenia światów, czyli kosmosu, opisuje jak Asowie kreowali słońce, księżyc, gwiazdy, cały kosmos. Jak wykreowali noc i dzień. Potem opisuje jak to przyszły trzy olbrzymki (jötunnice) i jak Asowie stworzyli karłów. Wymienia ich imiona. Potem przechodzimy do stworzenia pierwszych ludzi i opisu jesionu Yggdrasil. Dalej mamy opis śmierci najszlachetniejszego z bogów, Baldura, z ręki Lokiego i wreszcie przepowiednię zmkierzchu bogów, czyli opis ragnarök, po której narodzi się nowy świat, nowa rzeczywistość i nowe życie.

Wpływ chrześcijaństwa na ten pogański poemat jest dość wyraźny. Należy pamiętać, że chrześcijaństwo zostało w Islandii wprowadzone w roku 1000, ale przez długi czas potem jeśli ktoś chciał wyznawać religię przodków, miał do tego prawo. Pod warunkiem jednak, że czynił to potajemnie. Zatem mity musiały wciąż jeszcze żyć wśród wikingów. Zresztą żywe są do dziś, o czym świadczy choćby popularność jaką dziś w Islandii cieszy się Asatru.

format mobi

format epub

format pdf

Friends: