Heimskringla

Heimskringla (Krąg świata) to zbiór sag o królach Norwegii, spisany przez Snorriego Sturlusona ok. 1225 roku. Snorri Sturluson żył w latach 1171 - 1241. Był uczonym, historykiem, politykiem. Dwukrotnie pełnił funkcję lögsögumaðura. Oprócz Heimskringli napisał Eddę prozaiczną. Uważa się go także za autora Sagi Egilla Skallagrimssona.

Heimskringla zawiera historie królów norweskich począwszy od legendarnej szwedzkiej dynastii Ynglingów. Wyprowadza rów władców Skandynawii od samego Odinna. Opisuje rywalizację królów, powstanie Danii, Norwegii i Szwecji, opisuje wyprawy władców do Anglii i podboje terytorialne.

Najobszerniejszą jest Saga Olafa Haraldssona, która stanowi jedną trzecią zbioru. A opisuje zaledwie kilkanaście lat jego rządów.

Pierwszy manuskrypt wędrował z Islandii do Bergen, a potem do Kopenhagi, gdzie trafiła do Biblioteki Królewskiej. W XVII wieku księga została skopiowana przez Jóna Eggertssona i Ásgeira Jónssona. Jedna z tych kopii znalazła się na Królewskiej Bibliotece w Sztokholmie. Manuskrypt kopenhaski spłonął podczas wieliego pożaru Kopenhagi w 1728 roku. Zachowały się jedynie strzępy, przechowywane obecnie w Narodowej i Uniwersyteckiej Bibliotece Islandii.

Friends: