Magia Kruka Odina

Hrafnagaldur Óðins. (Poemat preludyczny). To niedługi w istocie utwór w styli eddycznym, który zachował się jedynie w dość późnyxh wersjach rękopisów. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to XVII-wieczna wersja wstępu do Snów Baldura. Ale umieszczano go także we wczesnych przekładach Eddy poetyckiej.

Analiza języka zastosowanego w poemacie ws\kazuje jednak wyraźnie, że dzieło [pochodzi z XIV wieku.

Poemat składa się z dwudziestu sześciu ośmiowersowych strof. Pierwsze pięć stanowią wstęp i opisują ogólnie znane wydarzenie. W szóstej strofie Idunn spada z drzewa i odziana zostaje w wilczą skórę. Zatroskany Odin wysyła trzech posłańców do niewiasty zwanej "słońcem Gjölli" aby dowiedzieli się od niej o losach świata. Tożsamości owej niewiasty czytelnik nigdy nie pozna. Odin też pewno nie. Posłańcy pod wodzą Heimdalla pytają ją o początek i koniec nieba, ale jedyną jej odpowiedź stabnowią łzy. W ostatniej strofie Heimdall podnosi do ust swój róg.

Poemat doczekał się muzycznej wersji. Autorami jej jest Hilmar Örn Hilmarsson i zespół Sigur Rós. Utwór nigdy nie został wydany na płycie, ale z tego co powiedział mi Hilmar, zrobią wszystko aby wydać ten poemat jesienią przyszłego roku.


format mobi

format epub

format pdf


Friends: