Olafa Saga Świętego

Olafa Saga Świętego opisuje piętnaście lub trzynaście lat panowania króla Olafa Haraldssona (lub Olafa II). Historycy twierdzą, że panował w latach 1015-1028. A żyła w latach 995-1030. Pośmiertnie otrzymał tytuł Rex Perpetuus Norvegiae i wrok po śmierci w bitwie pod Stiklestad został kanonizowany w Nidaros. Kanonizację tę w roku 1164 potwierdził papież Aleksander III.

 W okresie Romantyzmu Ofaf II Haraldsson stał się centralną postacią narodowej identyfikacji Norwegów. Stał się symbolem niepodległości, wolności i narodowej dumy. 

Jeśli wierzyć sadze, metody wprowadzania niosącej przesłanie pokoju religii chrześcijańskiej wcale pokojowe nie były, i to nie dlatego, że poganie zwalczali chrześcijan. Było odwrotnie. To Święty Olaf stosował przemoc do nawracania na nową religię i aż dziw bierze, że chcemy koniecznie uważać, że Europa ma chrześcijańskie korzenie, skoro chrześcijaństwo zostało przywiezione na nasz kontynent na grotach strzał, włóczni i ostrzach mieczów. Tak jak komunizm na czołgach.

format mobi

format epub

format pdf

Friends: