Hrafnkels saga albo Hrafnkels saga Freysgoða przeniesie nas na wschód X-wiecznej Islandii. Czyli do Fiordów Wschodnich. Tytułowy bohater piastujący urząd goðiego lubuje się w pojedynkach i jest oddanym wyznawcą boga Freyra. Los jednak go nie oszczędza. Zabiwszy syna pewnego ubogiego gospodarza zostaje poniżony przed obliczem zgromadzonych na Alþingu, traci cały majątek, świątynię i staje się ateistą. Odtąd z wielką atencją zaczyna się odnosić do bliźnich. Przez kilka lat odbudowuje swoją pozycję, dokonuje zemsty na swoich prześladowcach i resztę życia spędza w spokoju, ciesząc się szacunkiem poddanych. Dochodzi do wniosku, że prawdziwa władza nie bierze się z przychylności bogów, lecz z lojalności poddanych.
Charakterystyczna cechą tej sagi jest logiczna struktura i krwiste postaci.
Autor sagi pozostaje nieznany. Nie wiadomo też kiedy została napisana. Prawdopodobnie w XIII wieku. Najstarszy manuskrypt na cielęcej skórze pochodzi z początku XV wieku, ale zachowała się niestety tylko jedna strona. Pełen tekst sagi zachował się w nieco młodszych papierowych kopiach.
Po raz pierwszy saga została wydana w Kopenhadze w roku 1839. Dziś uważa się ją za idealną lekturę dla osób, które po raz pierwszy stykają się z sagami. Właśnie dzięki logicznej strukturze. W islandzkich szkołach jej lekturę zaleca się jako wstęp do nauki staro norweskiego.